Four employees were recognized for going above the call of duty
Contact:
Alex Kincaid
Writer and Content Specialist
amkincai@daytonpublic.com
937-542-3054
For Immediate Release
Four Dayton Public Schools employees were honored with top awards at the 2019 Employee Appreciation Reception held Monday.
The annual event recognizes DPS employees who go above and beyond the call of duty to help students and families. More than 30 employee nominations were received from staff, families and community members.
The 2019 Outstanding Employee Award winners include:
Sharon Hunter, Overall Employee of the Year
School Clerk, World of Wonder PreK-6 School
Julie Allen-Kirchner, Outstanding Achievement and Educational Performance
Teacher 5th Grade, Westwood PreK-6 School
David Schlorman, Outstanding Customer Service and Personal Interaction
Sheet Metal Foreman, Service Building
Tobette Brown, Outstanding Education Support, Initiative and Creativity
Truancy Coordinator, Administration Building
List of nominees:
Ann Becker — Preschool OEC Teacher, Rosa Parks |
Timothy Buxton — Carpenter Journeyman |
Adre Daniels — Mathematics Teacher, Stivers |
Carson Deck — 3rd Grade Teacher, Kemp |
James Downing-Groth — LM Paraprofessional, River’s Edge |
Kimberly Dubbs — CTE Project Lead the Way, Edwin Joel Brown |
Margaret Foley — Paraprofessional, River’s Edge |
Amy Givens — Library Media Specialist, Wright Brothers |
Nicole Gulley — 2nd Grade Teacher, Cleveland |
Larrine Hairston — Food Service Manager, Rosa Parks |
Jordan Hickman — Head Night Custodian, Dunbar |
Jamie Huston — Teacher Leader, Fairview |
Marlene Hutchinson — Title I Reading Teacher, World of Wonder |
Lea Loree — Occupational/Physical Therapy, Administration |
Andrea Ludd — Director, Transportation |
Tahwanna Manier — Security Resource Officer, Cleveland |
Kristena Mills — Secretary, Cleveland |
Carl Moeller — Physical Education Teacher, Edwin Joel Brown |
Elizabeth Molden — Food Service Preparer, Wogaman |
Kylee Muncy — Preschool OEC Teacher, Rosa Parks |
Kiersten Rowland — Attendance Clerk, Thurgood |
Diontae Spalding — Assistant Custodian, Wright Brothers |
Sabrina Stinson — 1st Grade Teacher, Valerie |
Tamika Washington — Teacher Leader, Belmont |
Langston Watras — Art Teacher, Cleveland |
Joni Watson — Art Teacher, Horace Mann |
Lizabeth Whipps — Art Teacher, Stivers |
Ashley Wiggins — OEC Case and Parent Specialist, Administration |
Mary Wilson-Manuel — School Clerk, Belle Haven |
Share this Post